Who’s Signed the Declaration

 

 Candidates and elected officials from across the country and at every level of government are stepping up and committing to fight for fundamental reform to fix our democracy. Don’t see your representatives or candidates? Click here to reach out.

 

Featured

Teachout
Zephyr Teachout Candidate, US House of Representatives, NY, 19th District
Schakowsky
Jan Schakowsky
US House of Representatives, IL, 9th District
Chu
Judy Chu
US House of Representatives, CA, 27th District
Castor
Kathy Castor
US House of Representatives, FL, 14th District
Ted
Ted Lieu
US House of Representatives, CA, 33rd District

United States Congress

Dutch
C.A. Dutch Ruppersberger
US House of Representatives, MD, 2nd District
Dingell
Debbie Dingell
US House of Representatives, MI, 12th District
Raskin
Jamie Raskin Candidate, US House of Representatives, MD; State Senator, MD, 8th District
Picus
Preston Picus Candidate, US House of Representatives, CA, 12th District
Dalrymple
Ann Dalrymple Candidate, US House of Representatives, MD, 3rd District
Sackrin
Adam Sackrin Candidate, US House of Representatives, FL, 27th District
Vince
Lou Vince
Candidate, US House of Representatives, CA, 25th District; Member of the Agua Dulce Town Council
cornell
Phil Cornell
Candidate, US Senate, WA
Franco
Gabriel Brian Franco
Candidate, US House of Representatives, NJ, 2nd District
Mike
Mike Trout
Candidate, US House of Representatives, FL, 21st District
Lapointe
Mike Lapointe
Candidate, US House of Representatives, WA, 2nd District
Kolding
Brendan Kolding
Candidate, US House of Representatives, WA, 34th District
Wakely
Tom Wakely
Candidate, US House of Representatives, TX, 21st District
Degner
Kai Degner
Candidate, US House of Representatives, VA, 6th District; Harrisonburg City Council Member, VA
Read
Ellen Read
Candidate, US House of Representatives, NH, 17th District
Walkinshaw
Brady Walkinshaw
Candidate, US House of Representatives, WA, 7th District; Washington House of Representatives, 43rd District
Griffin
Taralei Griffin
Candidate, US House of Representatives, TN, 7th District
Fedalei
Chris Fedalei
Candidate, US House of Representatives, SC, 4th District
Dixon
Thomas Dixon
Candidate, US Senate, SC
Murphy
Dennis Murphy
Candidate, US House of Representatives, MI, 2nd District
Brady
Matthew Brady
Candidate, US House of Representatives, MI, 2nd District
Jayapal
Pramila Jayapal
Candidate, US House of Representatives, WA, 7th District; WA State Senate, 37th District
Bjorn
Arik Bjorn
Candidate, US House of Representatives, SC, 2nd District
Cherny
Dmitri Cherny
Candidate, US House of Representatives, SC, 1st District
Fuhrman
Scott Fuhrman
Candidate, US House of Representatives, FL, 27th District
Hyman
Mal Hyman
Candidate, US House of Representatives, SC, 7th District
McClelland
Erin McClelland
Candidate, US House of Representatives, PA, 12th District
Garcia
Joe Garcia
Candidate, US House of Representatives, FL, 26th District
Nofs
Benjamin Nofs
Candidate, US House of Representatives, MI, 10th District


State Office

Rasoul
Sam Rasoul
VA House of Delegates, 11th District
Bloom
Richard Bloom
CA State Assembly, 50th District
Allen
Ben Allen
CA State Senate, 26th District
Newell
Paul Newell
Candidate, State Assembly, NY, 65th District
Russell
Diane Russell
ME House of Representatives, 39th District
Nosse
Rob Nosse
OR House of Representatives, 42nd District
Alissa
Alissa Keny-Guyer
OR House of Representatives, 46th District
Cody
Eileen Cody WA House of Representatives, 34th District, Position 1
Podlodowski
Tina Podlodowski Candidate, WA Secretary of State
Kwasny
Steve Kwasny Candidate, MI House of Representatives, 53rd District
Rabhi
Yousef Rabhi Candidate, MI House of Representatives, 53rd District
Johnson
Dr. Karen Johnson
Candidate, WA House of Representatives, 22nd District
smith
Christy Smith Candidate, CA Assembly, 38th District; Board Member of the Newhall School District
Borrelli
Tamborine Borrelli
Candidate, WA State Senate, 2nd District
Ofsink
James Ofsink
Candidate, OR State Senate, 21st District
Beck
Kaitlyn Beck
Candidate, WA State Representative, 49th District, Position 1
Stubbs
James E. Stubbs
Candidate, OR State Representative, 42nd District
Weeks
Daniel Weeks
Candidate, NH Executive Council, 5th District
Till
Mary Till
Candidate, NH State Representative, 6th District
Kennedy
Robert Kennedy
Candidate, MI House of Representatives, 106th District
Hansen
Jeremy Hansen
Candidate, VT House of Representatives, Washington-1 District
Jardine
Kevin Jardine
Candidate, MI House of Representatives, 54th District
Taylor
Kathleen Taylor
Candidate, OR State Senate, 21st District; OR House of Representatives, 41st District
Thompson
Jim Thompson
Candidate, SC House of Representatives, 26th District
Nagy
Kim Nagy
Candidate, MI House of Representatives, 88th District
Meyer
Tim Meyer
Candidate, MI House of Representatives, 89th District
Hooper
Mary Hooper
VT House of Representatives, Washington-4 District
Young
Marci Young
Candidate, VT House of Representatives, Lamoille-Washington District
Eastwood
Ben Eastwood
Candidate, VT House of Representatives, Washington-4 District
Sewell
Glennie Sewell
Candidate, VT House of Representatives, Washington-4 District
Ricks
Dottye Ricks
Candidate, VT House of Representatives, Washington-2 District
Zuckerman
David Zuckerman
Candidate, VT Lieutenant Governor; VT State Senate
Pollina
Anthony Pollina
VT State Senate, Washington District
Etnier
Carl Etneir
Candidate, VT House of Representatives, Washington-5 District
Newton
Constance Gadell-Newton
OH House of Representatives, 18th District
Berry
Seth Berry
Candidate, ME House of Representatives, 55th District
Johnson
Christopher Johnson
ME State Senate, 13th District
Aubin
Bob Aubin
Candidate, SC House of Representatives, 114th District
Bullard
Dwight Bullard
FL State Senate, 39th District; Candidate, FL Senate, 40th District
Asencio
Robert Asencio
Candidate, FL State Representative, 118th District
Solomon
Jeffrey Solomon
Candidate, FL House of Representatives, 115th District

City Office

Jenkins
Priscilla Jenkins
Town Councilor, Winthrop, ME
Knop
Randy Knop
City Council, Union, OR, Position 2
white
Rebecca White
Select Board Vice Chair, Hartford, VT
Kestenbaum
Lawrence Kestenbaum
County Clerk, Washtenaw, MI
Steve
Steve Novick
Portland City Commissioner
Chloe
Chloe Eudaly
Candidate, Portland City Council, Position 4
Maria
Maria Sheler-Edwards
Ypsilanti Community Schools Trustee, MI
Heather
Heather Roe
Candidate, Ypsilanti Township Trustee, MI
Monica
Monica Ross-Williams
Candidate, Ypsilanti Township Trustee, MI
Bridges
Tyrone Bridges
Candidate, Ypsilanti City Council, Ward 1
Kent
Kent Douglas
Candidate, Waterford Township Trustee
Taj
Syed Taj
Board of Trustees, Canton, MI
Qadir
Ghulam Qadir
Candidate, Board of Trustees, Northville Township, MI
Swafford
Thomas Swafford
Candidate, Kalamazoo Sheriff, MI
Payne
Dorphine Payne
Candidate, Kalamazoo County Prosecutor, MI
Sykes
Shannon Sykes
Candidate, Kalamazoo County Commissioner, MI
Adams
Emily Adams
Candidate, Kalamazoo County Commissioner, MI
Talarico
David Talarico
Candidate, Will County Board, District 10, IL
Zylstra
Doug Zylstra
Candidate, Ottawa County Board of Commissioners, Holland District, MI